Wykład Jerzego Bralczyka profesora językoznawstwa odbył się 21 listopada o godz. 17 w sali wystawowej Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim. Wydarzenie zrealizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Mazowieckim w ramach zadania „I Wańkowicz zaczynałby na Wattpadzie”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Gość Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tomaszowie Mazowieckim oczarował publiczność opowieściami o języku.
Analizował język mediów, przytaczając liczne przykłady nieudanych reklam telewizyjnych. Pokłonił się nad tematem przemian języka polskiego, związanych z rozwojem Internetu. Wspomniał o sztucznej inteligencji i potencjalnych zagrożeniach wynikających z jej wpływu na język w tym o szablonizacji i zaniku indywidualizacji języka. Ponadto profesor zwrócił uwagę słuchaczy na problem tolerancji w komunikacji, przypominając że „ rozmawiamy, żeby być ze sobą”.
W rozmowie, którą poprowadził dziennikarz radiowy Marcin Cecotka, często wspominano postać Melchiora Wańkowicza mistrza gawędy, „człowieka dobrodusznego, ale nie poczciwego” oraz autora najbardziej znanych haseł reklamowych „Cukier krzepi” czy „Lotem bliżej”.