Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

Żywa lekcja historii. Spotkanie z Wojciechem Zawadzkim

2 listopada br. w Miejskim Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim miało miejsce spotkanie, promujące nową książkę Wojciecha Zawadzkiego pt. „Tajemnice Diablej Góry”. Autor, znany przedborzanin, historyk wojskowości, muzeolog tym razem pochylił się nad losami Stefanii Firkowskiej pseudonim “Felek” z Końskich i jej narzeczonego Tadeusza Bartosiaka pseudonim “Tadeusz” z Tomaszowa Mazowieckiego.

Wieczór autorski rozpoczął się fotoreportażem przekazania do zbiorów historycznych Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie kożucha będącego przed 70. laty własnością podporucznika Konspiracyjnego Wojska Polskiego Tadeusza Bartosiaka ps. „Wilk”. Prezentację omówiła dr Gabriela Ziółkowska z Działu Historyczno – Numizmatycznego. Podczas spotkania kolejną cenną rodzinną pamiątkę – pamiętnik „Tadeusza” ofiarował muzeum jego bratanek Adam Bartosiak ze swoją siostrą, Barbarą Gajewską.

Prelekcję na temat pierwszej zwartej publikacji o żołnierzu niezłomnym wygłosił podpułkownik WP w st. spocz. Wojciech Zawadzki, zafascynowany postacią Tadeusza Bartosiaka, partyzanta Armii Krajowej, odznaczonym za zasługi bojowe dwukrotnie Krzyżem Walecznych. Autor „Przedborskiego Słownika Biograficznego” podkreślił wymowny podtytuł swojej najnowszej książki “Historia wyklętej miłości” sugerując, że wątek uczuciowy miał dla niego duże znaczenie podczas warsztatu pisarskiego. Przypomniał też, że jedyną pamiątką po „Tadeuszu” – „Wilku” jest tablica pamiątkowa w kościele NMP Królowej Polski w Tomaszowie Maz. W tamtejszej Kaplicy Pamięci Narodowej im. św. Maksymiliana Kolbe przechowywany jest także sztandar kombatancki KWP Baonu „Źródło” (Tomaszów Maz.), Oddziałów Partyzanckich „Żbik”, „Wilk”, „Upiór” i „Pirat.

Następnie publiczność została zaproszona do dyskusji na temat nowej książki Wydawnictwa Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Końskie Arslibris. Wielu czytelników skupiło się na kontrowersyjnej śmierci żydowskiej rodziny w lesie Czółna. Wojciech Zawadzki, spod którego pióra wyszła również książka pt. „Eroica”, która opisuje zagładę przedborskich Żydów, polemikę o tajemnicach lasu Czółna zakończył stwierdzeniem: „nieprzekonanych nie przekonam”.

Na zakończenie wieczoru autorskiego głos zabrał Adam Bartosiak, podkreślając tragiczne losy swojego wujka, wspominając rodzinne prześladowania w związku z faktem , że był „synem bandyty”, potomkiem Bolesława Bartosiaka. Rodzina Tadeusza Bartosiaka podziękowała Annie Zwardoń, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury za organizację spotkania z autorem książki pt. „Tajemnice Diablej Góry”, jak również Jarosławowi Pązikowi za zainicjowanie i koordynowanie spotkania.

Wszystkich zainteresowanych losami zbrojnego podziemia antykomunistycznego w Tomaszowie Mazowieckim i okolicach autor zachęca do nabycia książki w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie im. Cezarego Chlebowskiego.


Inne artykuły


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij