Zezwolenie na lokalizację lub przebudowę zjazdu w pasie drogowym drogi gminnej lub wewnętrznej
- Miejsce:
Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta,
ul. Warszawska 119
nr tel. +48 (44) 710 57 42 wew. 29
2. Podstawa prawna:
art. 29 ust. 1, 3 i 5 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (t.j. Dz. U. z 2015 r. poz. 460, z późniejszymi zmianami) - Opis sposobu załatwienia sprawy.
W celu uzyskania zezwolenia na lokalizację lub przebudowę zjazdu w pasie drogowym drogi gminnej lub wewnętrznej należy złożyć wniosek wraz załącznikami – szczegółowe informacje patrz pkt 4 Wymagane dokumenty.
- Jeżeli nie zostaną złożone wymagane dokumenty lub gdy będą one niekompletne, wnioskodawca zostanie wezwany pisemnie do ich uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia doręczenia pisma. Nieusunięcie braków w ww. terminie spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.
- Jeżeli złożone dokumenty nie wymagają uzupełnienia, wydana zostanie decyzja administracyjna.
- Wymagane dokumenty.
- Wniosek o wydanie zezwolenia na lokalizację lub przebudowę zjazdu w pasie drogowym drogi gminnej lub wewnętrznej (ZDiUM-03-01).
- Wniosek ten powinien zawierać:
- imię, nazwisko i adres (albo nazwę i siedzibę) wnioskodawcy,
- lokalizację i rodzaj zjazdu (indywidualny czy publiczny).
- Mapa sytuacyjno-wysokościowa z określeniem sposobu zagospodarowania działki oraz jej włączenia do drogi (2 egz.).
- Pisemna zgoda właściciela lub użytkownika działki, do której projektowany jest zjazd - jeżeli z wnioskiem nie występuje właściciel lub użytkownik działki.
- Dowód zapłaty opłaty skarbowej (w wysokości 82 zł) – jeżeli zezwolenie nie jest wydawane w sprawach budownictwa mieszkaniowego.
- Pełnomocnictwo wraz z dowodem zapłaty opłaty skarbowej od pełnomocnictwa w wysokości 17 zł - jeżeli wnioskodawca występuje przez pełnomocnika.
- Opłaty.
Opłata skarbowa: w wysokości 82 zł - na podstawie załącznika do ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 225, poz. 1635, z późn. zm.) - część III poz. 44 pkt 2. Opłata administracyjna: brak.
- Termin udzielenia odpowiedzi.
Wydanie zezwolenia w drodze decyzji administracyjnej następuje nie później niż w ciągu miesiąca, a w sprawie szczególnie skomplikowanej - nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku. Do ww. terminów nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa dla dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu.
- Jednostka odpowiedzialna.
Dział Inżynierii Drogowej i Utrzymania Miasta - pokój nr 6.
- Tryb odwoławczy.
Od decyzji przysługuje stronie odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Piotrkowie Trybunalskim za pośrednictwem Dyrektora Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta Tomaszowa Mazowieckiego w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie.
- Inne informacje.
- Budowa lub przebudowa zjazdów, a także ich utrzymywanie (łącznie ze znajdującymi się pod nimi przepustami) należy do właścicieli lub użytkowników nieruchomości przyległych do drogi.
- W przypadku budowy lub przebudowy drogi, budowa lub przebudowa zjazdów dotychczas istniejących należy do zarządcy drogi.
- Przed rozpoczęciem robót budowlanych polegających na budowie lub przebudowie zjazdu inwestor jest obowiązany do:
- uzyskania pozwolenia na budowę, a w przypadku przebudowy zjazdu dokonania zgłoszenia budowy albo wykonania robót budowlanych oraz uzyskania zezwolenia zarządcy drogi na prowadzenie robót w pasie drogowym,
- uzgodnienia z zarządcą drogi, przed uzyskaniem pozwolenia na budowę, projektu budowlanego zjazdu.
- Zezwolenie na lokalizację zjazdu wydaje się na czas określony.
- Decyzja o wydaniu zezwolenia na lokalizację zjazdu wygasa, jeżeli w ciągu 3 lat od jego wydania zjazd nie został wybudowany.
- Ze względu na wymogi wynikające z warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne, zarządca drogi może odmówić wydania zezwolenia na lokalizację zjazdu lub jego przebudowę albo wydać zezwolenie na lokalizację zjazdu na czas określony.
- Za wybudowanie lub przebudowę zjazdu:
- bez zezwolenia zarządcy drogi,
- o powierzchni większej niż określona w zatwierdzonym projekcie budowlanym zjazdu, a także za użytkowanie zjazdu po terminie określonym w zezwoleniu, zarządca drogi wymierza, w drodze decyzji administracyjnej, karę pieniężną.